Чим вам можуть допомогти наші спеціаліст? Апатія, почуття провини, тривога, туга — все це ознаки депресії, яка іноді виникає навіть у життєрадісних оптимістів.
Депресія безпосередньо пов’язана з емоційною сферою, але це захворювання може вплинути й на фізичне здоров’я людини. Хоча багато хто вважає подібні розлади лише тимчасовим порушенням, яке виникає за певних обставин, це справжня хвороба. Депресію потрібно лікувати за участю досвідченого психолога (іноді одного психолога недостатньо, треба підключати психіатра) та підходити до терапії серйозно.
Що таке депресія?
Термін депресія поєднує цілу групу депресивних розладів, які мають один загальний симптом – зниження емоційного тла. Вони здатні виникнути у будь-якому віці. Пригнічений стан або втрату здатності отримувати задоволення від життя (ангедонію) можуть переживати підлітки в період статевого дозрівання, дорослі та люди похилого віку. За статистикою, до депресії більш схильні жінки. Депресивні стани можуть мати легку та важку форму. У більшості випадків вони є лише наслідком різних неприємностей і життєвих негараздів. Іноді легку депресію плутають із горем та деморалізацією.
Депресивний розлад у тяжкій формі може супроводжувати соматичні та інші психічні захворювання, а також бути побічним ефектом від приймання препаратів. Коли причину депресії встановити не виходить, її називають ендогенною.
Хоча багато хто вважає, що загрозливих масштабів депресивні розлади набули лише в наш час, про цю хворобу говорили ще в античний період. Гіппократ описував симптоми депресії, але дав їй назву меланхолія. Давньогрецький лікар спостерігав за хворими та зазначив, що їхній стан залежить від пори року. Як лікування Гіппократ рекомендував фототерапію та депривацію сну(обмеження у сні). Сучасні методи терапії значно просунулися, але стан хворих і сьогодні покращується після сонячної ванни чи безсонної ночі (дієво, але не завжди).
Легка депресія знайома майже кожній людині, але це захворювання у багатьох проходить досить швидко. Похмурий настрій і туга найчастіше приходять восени та взимку, але сезонний розлад відбувається з настанням весни. У випадках коли депресія має затяжний характер і починає сильно впливати на життя людини, необхідна допомога кваліфікованого психолога.
Явні ознаки депресії
Порушення емоційного стану Апатія та підвищена стомлюваність. Людина втрачає ентузіазм. Вона не відчуває ні позитивних, ні негативних емоцій і перебуває у підвішеному стані, коли те, що відбувається навколо, її взагалі перестає хвилювати.
Тривога. Людина може відчувати тривогу, коли замислюється про своє майбутнє.(часто там і застрягає і не дає можливості насолоджувати теперішнім моментом).
Сум. Найчастіше давляче відчуття туги не має серйозних причин. Людині просто сумно, але через що саме вона зрозуміти не може.
Ангедонія. Людина перестає отримувати задоволення від життя. Навіть ті речі, які раніше радували, зараз не викликають колишніх емоцій.
Зниження самооцінки. Людина починає відчувати себе нікчемною. Вона мучить себе думками про власну неспроможність, тим самим знижуючи самооцінку ще більше.
Почуття провини. Цей симптом зазвичай супроводжує зниження самооцінки. Про причини, що викликають у людини гостре почуття провини, ми поговоримо далі.
Втрата концентрації. Депресія може викликати порушення у сфері мислення. Хворі втрачають концентрацію. Їм складно виконувати роботу, для виконання котрої, потрібно добре зосередитися. Людина стає розсіяною.
Відмова від відповідальності. Людині стає важко приймати рішення. вона не може вирішити навіть найбанальніші проблеми, які раніше не викликали труднощів.
Фізичні порушення
Розлади сну. Багато хворих при тяжкій формі депресії починають страждати від інсомнії.
Розлади травлення. Емоційний стан впливає на апетит людини. Вона може заїдати своє горе чи навпаки, навідріз відмовлятися від їжі, що втратила свій смак.
Зниження лібідо. Людина починає уникати близькості до партнера, втрачає сексуальний інтерес.
Також було доведено, що депресивні розлади знижують імунітет та підвищують ризики виникнення серцево-судинних захворювань. Під час депресії збільшується концентрація цитокінів та факторів згортання крові, виникає брадикардія. Всі ці наслідки створюють підґрунтя для захворювань серцево-судинної системи.
Що робити при депресії?
Багато хто намагається лікувати депресію самостійно, не вдаючись до допомоги психолога. Позитивні емоції, зміна середовища, нові хобі, часті виходи у світ та зустрічі з друзями – це найпоширеніші способи, які людина застосовує сама. Іноді вони справді допомагають, але, на жаль, далеко не завжди. Через місяць, рік, два роки симптоми можуть знову повернутись. Впоратися з тяжкою депресією самостійно практично неможливо, тому що людина не знає причин цієї хвороби й впливає тільки на симптоматику. Психологічна допомога при подібних розладах – гостра необхідність, а не “ти себе накрутила”.
Психологи зазвичай сходяться на тому, що для повного одужання пацієнта необхідний комплексний підхід, який включає психотерапію і призначення препаратів. Практика медикаментозного лікування депресії найпоширеніша на заході, де багато хто приймає антидепресанти.
Антидепресанти лише пригнічують симптоми захворювання, але не змінюють уявлення людини про себе, про життя та оточуючих. Вона продовжує жити, орієнтуючись свої базисні переконання, що рано чи пізно призводить до рецидиву.
Чим вам можуть допомогти психологи/психіатри?
Оскільки депресія вважається одним із найпоширеніших розладів, існують десятки методів її лікування. У нас працюють професійні психологи, які консультують та проводять глибокий аналіз минулого людини (особливо дитячий та підлітковий періоди, коли він міг пережити сильні потрясіння та отримати серйозні душевні рани).
Наші фахівці використовують найсучасніші техніки для лікування депресивних розладів. Прогресивним методом вважається когнітивно-поведінкова терапія, яку розробив відомий американський психотерапевт Аарон Бек. Професор психіатрії спеціалізувався саме на лікуванні цього захворювання. В основі його терапії лежить твердження про те, що людину в депресивній ямі тримають її негативні базисні переконання. Вони не дають йому вибратися з цієї пастки та водять хворого по колу.
Людина потрапляє в полон стереотипів, які переконують її в тому, що вона не повинна робити помилок і має подобатися всім. Невідповідність цим стандартам викликає розчарування у собі, зниження самооцінки, почуття провини та депресивні розлади. У когнітивній терапії, що використовується нашими спеціалістами, є ряд методик, які коригують ці базисні уявлення і допомагають людині вибратися з депресії, перемогти хворобу і почати нове життя.